Bergama’da “Tarihi” Gün

İlk ikisi büyük ilgi gören Hazine Avı etkinliği bu sefer İzmir’in farklı bir ilçesinde, Bergama’da yapıldı. Kentin kültürel değerlerini tanıtmak amacıyla gerçekleştirilen etkinliğe ilgi büyüktü. İzmir’den, Manisa’dan, Balıkesir’den hatta Ankara’dan gelen 540 katılımcıyla 28 Nisan 2019 – Pazar günü gerçekleştirilen etkinliğin teması “Galenos’un Reçetesi” olarak belirlendi. Biletleri haftalar öncesi tükenen etkinlik, hem katılımcılardan hem de yerel halktan büyük beğeni topladı.

Bergama Belediyesi’nin destekleriyle gerçekleştirilen organizasyonda 60 tane de Gönüllü görev yaptı. Katılımcıların büyük çoğunluğu Bergama dışından geldi. Bergama’yı hiç böyle gezmediklerini belirten katılımcılar; “Bergama’yı artık bir rehber kadar biliyoruz, bu oyun sayesinde neredeyse tüm noktaları ezberledik. Harika bir etkinlik oldu, hem eğlendik hem tarihimizi, kültürel değerlerimizi öğrendik. Devamını sabırsızlıkla bekliyoruz, keşke her ay yapılsa.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bergama’ya önemli bir hareket getiren etkinlik boyunca normalde kapalı olan bazı işletmelerin de etkinlik sebebiyle açık olduğu gözlemlendi. İşlerinin arttığını söyleyen bölge esnafı; “Bu tür etkinlikler çoğalmalı, bugün buraya yüzlerce insan geldi. Hem Bergamamızı tanıdılar hem de bizlerden alışveriş yaptılar. Eminim ki buraya gelenlerin birçoğu başka kişilerin gelmesine de vesile olacak. Bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.

Etkinlik kapsamında oynanan oyunu en hızlı tamamlayan 78 numaralı takım Bergama Ticaret Odası tarafından sağlanan  büyük ödül 3.000 TL’yi kazandı. Oyunu  kazanan Mehmet Erdağ, Burcu Çakın Erdağ, Ekin Karadaban ve Müge Karadaban’ın meslekleri sırasıyla bilgi işlem sorumlusu, edebiyat öğretmeni, endüstri mühendisi ve lojistik uzmanı. Oyunda ikinci olan takım Barçın Spor’dan 1.000 TL’lik hediye çeki kazanırken, üçüncü olan takıma ise Elaia Hotel’den konaklama hediye edildi. Etkinliğe Ateş Çelik, Sanart Guest House, Şakran Böreği, İnci Holding gibi firmalar da destek verdi. Etkinlik sonrası Olten Sanat da katılımcılara mini bir konser verdi.

Kentimiz İzmir Derneği tarafından organize edilen Hazine Avı etkinliklerinin başka bölgelerde devam etmesi bekleniyor.

Related Post