İZKA Başvurumuzu Tamamladık!

Kentimiz İzmir Derneği olarak İzmir Kalkınma Ajansı’nın Kültür Varlıklarının Korunması ve Yaşatılması Mali Destek Programı‘na resmi başvurumuzu gerçekleştirdik. Konak Belediyesi tarafından meclis kararıyla Derneğimizin kullanımına tahsis edilen Tarihi İstiklal Okulu için hazırlanan projeyle önce restore edilecek sonra da Yenilikçi Öğrenme Merkezi konseptiyle donatılacaktır. İZKA’ya yaptığımız başvuruda Konak Belediyesi ve İzmir Kültür ve Sanatı Geliştirme Derneği ortak olarak, TARKEM de iştirakçi olarak yer almaktadır. Projeye ilişkin detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Referans No: TR31/18/KV02/0011
Proje Başlığı: Yenilikçi Öğrenme Merkezi
Projenin Kısa Özeti: Proje kapsamında Natırzade Mah. 18 Pafta, 119 Ada, 19 Parsel’de (Eşrefpaşa Caddesi ile Kestelli Caddesi’nin köşesinde) bulunan Tarihi İstiklal İlkokulu restore edilerek Yenilikçi Öğrenme Merkezi işlevi ile bölgeye kazandırılacaktır. 24 ay sürmesi planlanan projede tarihi binanın restorasyonu dışında 6-18 yaş çocuk ve gençlere yönelik;

  • Robotik ve Mekanik,
  • Kodlama ve Programlama,
  • Fizik-Kimya-Biyoloji,
  • 3D printer, CNC ve Marangozluk,
  • Havacılık ve Uzay ve Sanat,
  • El işi ve Giyilebilir Elektronik

laboratuvarları kurulacaktır. Proje kapsamında ayrıca 50 kişilik etkinlik alanı oluşturulacaktır. Tarihi alanın en işlek yerlerinden biri olan binanın restore edilerek çocuk ve gençlere yönelik bir merkez haline dönüştürülmesinin Tarihi Alana çok büyük katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. İzmir Tarih Projesi ve tarihi alan için çalışan başta TARKEM, Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi olmak üzere tüm aktörlerin çalışmalarını destekleyecektir.

Başarılı projeler listesinin Temmuz ayında ilan edilmesi beklenmektedir.

Related Post