İzmirliler Basmane’ye Akın Etti!

Kentimiz İzmir Derneği‘nin Kule Sakinleri Derneği ve D20 Masaüstü Oyun Kulübü işbirliğiyle bu yıl ikincisini gerçekleştirdiği  “Basmane Hazine Avı”na yoğun bir katılım oldu. 2 gün önceden tüm biletlerin tükendiği etkinliğe gençler ağırlıklı olmak üzere 500 kişikatıldı. 50 gönüllünün görev yaptığı etkinlikte katılımcılar takımlar halinde Basmane sokaklarında gizli kalmış hazinelerimizi keşfetti. Türkerler Holding – Mahall Bomonti İzmir‘in ana sponsoru olduğu etkinlikte, katılımcılar için Jimmy Key‘in katkılarıyla hazırlanan hatıra t-shirtler de hediye edildi.  21 Ekim 2018 – Pazar günü gerçekleştirilen etkinlik tam gün sürdü ve sabah saatlerinde Basmane Garı’nda toplanan kalabalık, yarışmanın başlamasıyla birlikte Basmane sokaklarına dağıldı. Bu yıl Kurtuluş Savaşıtemasıyla gerçekleştirilen Hazine Avı’nda amaç Basmane’deki kültürel değerlerimizi tanıtmaktı.

 

Büyük Ödülü Mimarlık Öğrencileri Kazandı

Büyük bir heyecan ve koşuşturma içerisinde gerçekleştirilen etkinlikte 150 takım yarıştı. Aralarında firma yöneticilerinden, öğrencilere kadar birçok farklı meslekte bulunan kişilerin yarıştığı Basmane Hazine Avı’nda büyük ödülü, tüm şifreleri 1 saat 40 dakikada çözen Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri kazandı. Bölgede çalışmalar yürüttüklerini belirten üniversite öğrencileri, kazandıkları 3000 TL ödülü de yine eğitim harcamaları için kullanacaklarını ifade etti. İkinci olan takım Barçın’dan 1000 TL’lik hediye çeki kazanırken, üçüncü olan takım ise Ozpack’ten 350 TL hediye çeki kazandı.

 

 

“Buralar Bizim”

Katılan herkesin birçok kazanım sağladığı etkinlik, insanların Basmane’deki birçok noktayı ilk defa keşfetmesine de vesile oldu. Katılımcılardan Bahriye Acar “Emeği geçenlere çok teşekkür ederim, başlangıçta çok tedirgin oldum açıkça korktum. Bu arada yanımıza gelen gönüllü arkadaşlar gerekli güvenlik tedbirlerinin alındığını söyledi, bir cümle daha söyledi ki aklımız başımıza geldi. ‘Burası bizim, korkmayın!’ İşte slogan bu bence, İzmir bizim ve biz onun hiçbir bölgesini feda edemeyiz.” dedi. Bir diğer katılımcı Ozancan Evcimen ise “Basmane sokaklarında harika bir pazar günü geçirdik. Şifreler ve ipuçları bizi bir tarihi esere, oradan aldığımız yeni ipuçları bambaşka bir maceraya sürükledi. Hem semtin tarihi dokusunu keşfettik, hem beyin fırtınası ile ipuçlarını çözmeye çalıştık, hem de bol koşuşturmacalı bir pazar geçirdik. Emeği geçen herkese teşekkürler.” diyerek duygularını dile getirdi.

 

Etkinlik yarışmadan sonra Aziz Vukolos Kilisesi’nde gerçekleştirilen ödül töreni ve eğlence ile tamamlandı. Katılımcıların birçoğu bir sonraki Hazine Avı için şimdiden kayıt yaptırmak istediklerini dile getirdi.

Daha fazla fotoğraf için…

Related Post