İzmir Tarihi Kent Merkezi Araştırma Projesi

İzmir’in tarihi kent merkezinde, Kemeraltı – Basmane – Kadifekale’yi kapsayan 252 hektarlık alan içerisinde, kültürel ve turistik açıdan tanıtılmaya değer bulunan 254 nokta ve her bir noktanın künyesi- içeriği Dr. Erkan Serçe danışmanlığında hazırlandı. Saat Kulesi’nden Ali Paşa Meydanı’na, Küçük Karaosmanoğlu Han’dan Yeni Şükran Oteli’ne kadar birçok noktanın ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı, mimarı, mimari özellikleri, öne çıkan özelliği, tarih boyunca nasıl ve kimler tarafından kullanıldığı, restorasyon geçmişi, güncel durumu gibi bilgilere yer verildi.

Türkerler HoldingMahall Bomonti İzmir sponsorluğunda hayata geçirilen proje kapsamında tarihi alanla ilgili yayınlanmış olan kitap, makale, akademik çalışmalar tarandı ve alana ilişkin bilgi sahibi olan kişilerle görüşmeler yapıldı.

Anıtlar (4), Pasajlar (4), Meydanlar (4), Parklar (5), Arkeolojik Alanlar (14), Caddeler & Sokaklar (15), Camiler ve Mescitler (43), Hamamlar (11), Türbe, Yatır ve Mezarlıklar (11), Hanlar (23), Musevi Cemaati İle İlgili Yapılar (16), Oteller (14), Konut & İşyerleri (12), Hristiyan Cemaati İle İlgili Yapılar (4), Müzeler (8), Kortejolar (5), Sinemalar (7), İdari yapılar (12), Kültür ve eğitim kurumu binaları (12), Sebil, şadırvan ve çeşmeler (35)

Çalışmanın çıktıları hazırlanacak bir kitapçık, web sitesi, mobil uygulama ve broşürlerle kamuoyu ile ücretsiz olarak paylaşılacaktır.

Projede öne çıkan rakamları aşağıdaki infografikten inceleyebilirsiniz.

 

Google Translate »
X