Yenilikçi Öğrenme Merkezi İçin İmzalar Atıldı

İzmir Kent Değerlerini Koruma ve Geliştirme Derneği (Kentimiz İzmir) ve Konak Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirilecek proje için imzalar atıldı. İzmir Kalkınma Ajansı’nın Kültür Varlıklarının Korunması ve Yaşatılması Mali Destek Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan “Yenilikçi Öğrenme Merkezi” projesi kapsamında 140 yıllık tarihi okul, önce restore edilecek, daha sonra Yenilikçi Öğrenme Merkezi konseptiyle çocuklara yönelik merkez olarak işlevlendirilecek. Projede hazırlık faaliyetlerinin ardından, restorasyon çalışmasının 2019 yılı başında başlaması bekleniyor.

Konak Belediyesi ve İzmir Kültür ve Sanatı Geliştirme Derneği’nin ortak olarak, TARKEM’in de iştirakçi olarak yer aldığı projede, İzmir Tarihi Kent Merkezi’nde, İkiçeşmelik (Eşrefpaşa) ile Kestelli Caddeleri’nin kesiştiği köşede yer alan, uzun yıllar İstiklal Okulu adıyla hizmet veren okul yine çocukları ve gençleri yetiştirmek üzere birçok atölye çalışmasının yapılacağı merkez olarak faaliyete geçecek. Kodlamadan uzay bilimlerine, robot yapımından marangozluk atölyelerine, giyilebilir teknolojilerden tarım teknolojilerine kadar çocukların önce öğreneceği sonra kendi projelerini geliştireceği dünya standartlarında bir yapıda hizmet verecek.

Konak’ta Bir Tarihi Yapı Daha Kurtuluyor

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, “İzmir’de bulunan 6.675 adet tescilli binanın dörtte biri Kemeraltı-Agora-Kadifekale bölgesinde bulunuyor. Bu tarihi yapıların İzmir’imize kazandırılması için büyük uğraş veriyoruz. Bu proje ile tarihi okulumuz restore edilerek yine eğitim işlevi ile hizmete açılacaktır. Dünya standartlarında çocuk ve gençlerin yararlanacağı bilgi, tasarım ve yenilik üreten bir merkez olacak.” dedi. Kentimiz İzmir Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Yüce, “Bu projenin, İzmir Tarih Projesi kapsamında belirlenmiş olan bölgedeki çöküntü alanların kurtarılarak alana gençlerin çekilmesi amaçlarımıza büyük katkı sağlayacağı inancındayız. Özellikle kazandırılacak olan yenilikçi öğrenme merkezi işlevi ile teknoloji üssü İzmir hedeflerine de katkı sağlamamız bizim açımızdan son derece gurur verici. Bu iş birlikteliği ve bölge için yaptığı çalışmalar için Konak Belediyesi’ne, projenin hayata geçirilmesine katkı sağlayan Valiliğimize ve İzmir Kalkınma Ajansına şükranlarımızı sunuyoruz” dedi. Merkezin Şubat 2021’de hizmete açılması planlanıyor.

Related Post