Yenilikçi Öğrenme Merkezi Projesi

İzmir Tarihi Kent Merkezi’nde, İkiçeşmelik (Eşrefpaşa) ile Kestelli Caddeleri’nin kesiştiği köşede yer alan 140 yıllık Tarihi İstiklal Okulu çocukların bilim ve teknoloji alanında çalışmalar üretmesi amacıyla “Yenilikçi Öğrenme Merkezi” konseptiyle restore edilecek.

Mülkiyeti Konak Belediyesi’ne ait olan tarihi okulun restorasyon ve işlevlendirme bütçesi, İzmir Kalkınma Ajansı’nın Kültür Varlıklarının Korunması ve Yaşatılması Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan proje ile karşılanacak. Projede Konak Belediyesi ve İzmir Kültür ve Sanatı Geliştirme Derneği ortak olarak, TARKEM iştirakçi olarak yer alıyor.

Uzun yıllar İstiklal Okulu adıyla hizmet veren okul yine çocukları ve gençleri yetiştirmek üzere birçok atölye çalışmasının yapılacağı merkez olarak faaliyete geçecek. Kodlamadan uzay bilimlerine, robot yapımından marangozluk atölyelerine, giyilebilir teknolojilerden tarım teknolojilerine kadar çocukların önce öğreneceği sonra kendi projelerini hayata geliştireceği dünya standartlarında bir yapıda hizmet verecek.

Projenin 24 ay içerisinde tamamlanarak, merkezin Eylül 2020’de hizmete açılması planlanıyor.

X